Latanoprost to lek stosowany przede wszystkim w terapii podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry. Choć latanoprost jest skutecznym środkiem w walce z tymi schorzeniami, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania, które są niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa pacjenta.
Jaki jest mechanizm działania latanoprostu?
Lek ten jest zaliczany do grupy analogów prostaglandyn; działa na organizm poprzez zwiększenie odpływu płynu wewnątrz oka, co skutkuje obniżeniem ciśnienia.
Latanoprost jest analogiem prostaglandyny F2α, dzięki czemu wykazuje agonistyczne (pobudzające) działanie wobec receptora FP. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia odpływu cieczy wodnistej.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania latanoprostu?
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania latanoprostu jest nadwrażliwość na tę substancję. Jeżeli pacjent wykazuje jakiekolwiek oznaki alergii na latanoprost, lek ten nie może być stosowany. Przeciwwskazaniem do stosowania latanoprostu jest również nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie.
Podsumowanie
Latanoprost jest skutecznym lekiem w przypadku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz jaskry. Jednak, jak każdy lek, ma swoje przeciwwskazania, którymi są przede wszystkim nadwrażliwość na sam latanoprost oraz na substancje pomocnicze zawarte w danej postaci leku.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8596/characteristic